OBECNIE PRACUJEMY NAD KOLEJNĄ INWESTYCJĄ MAGAZYNOWĄ W SWARZĘDZU O POWIERZCHNI 38 TYŚ M2

Dachy płaskie

Bez względu na rodzaj konstrukcji, czy to masywne konstrukcje ze zbrojonego betonu, czy lekkie konstrukcje nośne, niewentylowana konstrukcja dachu nieodwróconego jest preferowanym rozwiązaniem dla dachów płaskich. Kompaktowe połączenie warstw skutecznie chroni termoizolację przed wilgocią, jednocześnie zapewniając wysoką wytrzymałość mechaniczną, co umożliwia różnorodne wykorzystanie powierzchni dachu – od tarasów użytkowych po intensywne zazielenienie.

Zgodnie z polskim prawem, dach płaski obejmuje kąt nachylenia do 30 procent, a powyżej tej wartości mówimy już o dachu skośnym, który czasami jest mylony z otwartą, nachyloną ścianą. W Polsce dominują dachy płaskie z poszyciem z papy termozgrzewalnej, ułożonej na warstwie termoizolacji bezpośrednio na stropie z przekładką z folii budowlanej.

Projekty tego rodzaju wymagają integracji wielu aspektów z różnych dziedzin, takich jak sam dach, attyka czy fasada, uwzględniając ich funkcje, przeznaczenie, lokalizację i wiek budynku np. dach na nowej hali magazynowej lub dach już istniejący, wymagający serwisowania.
Nasze podejście obejmuje kompleksową analizę zagrożeń już na etapie projektowania, co umożliwia skuteczne rozwiązanie wyzwań związanych z różnorodnymi elementami konstrukcyjnymi dachów płaskich.

Kategoryzacja wszystkich rodzajów dachów płaskich jest dość ogólna i obejmuje dwie główne grupy: zwykłe dachy nieużytkowe, głównie konstruowane z materiałów takich jak papa (często w kolorze czarnym), PCV lub EPDM, oraz dachy użytkowe, techniczne i zielone, które wykorzystują różnorodne materiały, takie jak papa, PCV, EPDM.
Innym kluczowym kryterium podziału jest metoda mocowania termoizolacji, co prowadzi do rozróżnienia na dachy balastowe oraz niebalastowe, czyli te, które są przytwierdzone klejem lub mocowane mechanicznie.

Dachy płaskie są stosowane w różnych rodzajach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Istnieje kilka typów dachów płaskich, z których każdy ma swoje cechy i zastosowania. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych typów dachów płaskich:

Dach jednospadowy:
Ten rodzaj dachu ma jedno nachylenie, zazwyczaj skierowane w jednym kierunku. Jest stosowany głównie w budynkach przemysłowych i komercyjnych.

Dach dwuspadowy:
Podobnie jak dach jednospadowy, ale z dwoma nachyleniami. Może być bardziej estetyczny niż dach jednospadowy i stosowany jest w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Dach zielony:
Dachy zielone są pokryte warstwą roślinności, co przyczynia się do poprawy izolacji termicznej, absorpcji wody deszczowej i estetyki. Są stosowane w celu zwiększenia efektywności energetycznej budynków.

Dach tarasowy:
Dachy tarasowe są płaskie, ale posiadają obszar dostępny do użytku, podobny do tarasu. Mogą być wykorzystywane jako przestrzenie rekreacyjne lub miejsca spotkań.

Dach odwrócony:
W tym przypadku izolacja termiczna i membrana dachowa są umieszczane nad warstwą nośną. Ta konstrukcja ma na celu ochronę warstw izolacyjnych przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

Dach płaski z membraną PVC lub TPO:
Wiele dachów płaskich jest pokrytych membraną z tworzywa sztucznego, takiego jak PVC (chlorowana poliwinylu) lub TPO (termoplastyczny olefiny). Te materiały są trwałe, elastyczne i oferują dobrą izolację.

Dach elastomerowy (EPDM):
EPDM to rodzaj gumy syntetycznej, często stosowany na dachach płaskich. Jest elastyczny, trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

Powody wykonania renowacji
Renowacja dachów płaskich
Układy warstw
Typy dachów płaskich